Povinná prax pre študentov 3. a 4.ročníkov externého štúdia, e-lerningového externého štúdia a večerného štúdia na obchodnej akadémii
Ak neodovzdá študent 3.ročníka dokumenty k povinnej praxi,nemôže postúpiť do vyššieho ročníka!!!!Ak neoovzdá študent 4.ročníka dokumenty k povinnej praxi,nebude pripustený k maturitnej skúške.
Najneskôr do 31.08. v rámci predĺženej klasifikácie je posledný termín.
MANUÁL pre predmet
O D B O R N Á P R A X
3.-4. ročník, 2. polrok
POKYNY PRE PREDMET ODBORNÁ PRAX
- Súčasťou všetkých foriem štúdia na obchodnej akadémii je absolvovanie odbornej praxe. Predmet je hodnotený, uvedený v pedagogických materiáloch žiaka, jeho absolvovanie je súčasťou riadneho postupového konania do ďalšieho ročníka.
- Odbornú prax možno absolvovať počas školského roka s tým, že po absolvovaní praxe žiak spracuje správu o odbornej praxi a odovzdá ju v termíne skúšok za 2. polrok príslušnému učiteľovi. Prácu možno odovzdať aj pred uvedeným termínom po dohode s učiteľom.
- Za účelom kontroly, či práca vyhovuje požiadavkám je vhodné osobné odovzdanie.
- Odborná prax trvá 2 kalendárne týždne, t.j. min. 10 pracovných dní, čo je dôležité vziať do úvahy pri výskyte štátneho sviatku počas praxe.
- Žiak si volí pracovisko sám a prax musí byť ekonomického zamerania.
- Správu z odbornej praxe treba spracovať podľa nasledovnej osnovy:
- titulný list
slúži len na 1. vizuálny kontakt s prácou – obsahuje názov SPRÁVA Z ODBORNEJ PRAXE, meno a priezvisko žiaka, školský rok, ročník štúdia (resp. trieda)
- list – Úvod
V ňom žiak stručne uvedie dôvod písania práce ( súčasť štúdia, atď…., a dôvod výberu danej firmy)
- a ďalšie listy (spolu min 2, max 4) – Popis firmy
V tejto časti žiak predstaví firmu z viacerých hľadísk, ktoré si zvolí – náplň firmy, výrobný program, ponúkané služby alebo produkty, história firmy, ekonomické výsledky firmy, organizačná schéma firmy alebo príslušného pracoviska, príp. iné údaje.
- ďalšie min. 2 max. 4. listy – Popis vykonávanej práce
Žiak podrobne popíše prácu, ktorú počas praxe vykonával. Súčasťou môžu byť spracované alebo vyplnené formuláre, žiak si môže zvoliť tiež popis práce iných spolupracujúcich útvarov.
- záverečný list – Záver
Žiak v ňom zhodnotí vykonanú prax, poukáže na prínosy – čo sa naučil, čo mu prax dala, príp. uvedie negatíva vyskytujúce sa pri vykonávaní praxe.
- Z uvedenej osnovy vyplýva, že práca by mala byť v rozsahu min. 6, max. 10 hodnotených strán, + titulný list. Správa sa neviaže, môže byť jednoducho spojená alebo nespojená v priesvitnom euroobale. Spracuje sa strojovým písmom (počítač a pod.) pri štandardnej veľkosti písma a riadkovania.. Úvod a záver nemusí obsahovať celú stranu, ostatné – popis firmy, popis práce sú celostranové.
- Osobitnou prílohou k práci je potvrdenie príslušnej firmy na hlavičkovom firemnom papieri, že menovaný žiak praxoval v danej firme od …do, podpis zodpovedného zástupcu firmy, jeho meno a priezvisko a firemná pečiatka.
- Ďalšou prílohou je dohoda o absolvovaní praxe uzavretá školou (žiak) a príslušnou firmou, tlačivo je na sekretariáte
- V prípade nejasností alebo potreby ďalších informácií sa možno obrátiť na učiteľa, tel. č. 0904 556 618